flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Орджонікідзевський районний суд м. Харкова

Інформація про порядок і підстави звернення громадян до суду при реалізації ними виборчих прав.

07 жовтня 2013, 09:20

Інформація про порядок і підстави звернення громадян до суду

 при реалізації ними виборчих прав.

(для розміщення в місцевих ЗМІ)

 

30 липня 2012 року розпочинається процес щодо підготовки та проведення виборів народних депутатів України, які відбудуться 28 жовтня 2012 року.

         В порядку інформування Шевченківський районний суд Харківської області повідомляє наступне.

         Відповідно до ч.9 ст. 108 Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VІ від 17.11.2011 року,    рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій , членів цих комісій,   органів    виконавчої    влади,    органів    місцевого
самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ,
організацій,їхніх посадових та службових осіб,творчих
працівників засобів масової інформації, кандидатів, їхніх
довірених осіб, партій,  їхніх посадових  осіб та уповноважених
осіб,  офіційних  спостерігачів, що порушують  законодавство про
вибори,  можуть бути оскаржені до  суду  в  порядку,  визначеному
Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно пункту 5 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) спори щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, членів цих комісій встановлені статтею 172 КАС України. Зокрема частиною 3 цієї статті визначено, що рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів оскаржуються до Вищого адміністративного суду України, частиною 4 статті передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії щодо підготовки та проведення виборів народних депутатів України, а також членів цих комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.   Інші рішення оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного за місцезнаходженням відповідної комісії.

Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, при цьому  позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування мають бути подані не пізніше двадцять четвертої години дня , що передує дню голосування.

Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної
виборчої комісії, членів цих комісій,  що  мали  місце  у день голосування,  під час підрахунку
голосів та встановлення результатів голосування на дільниці,  може
бути подано до адміністративного  суду  у дводенний строк з дня
прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Статтею 173 КАС України окремо визначено особливості провадження у справах щодо уточнення списку виборців. Право звернутися до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах. Такі адміністративні позови розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії. Позовна заява про уточнення списку виборців подається до суду без сплати судового збору , її має бути подано не пізніш як за два дні до голосування. Постанови  адміністративного  суду  щодо  внесення  змін у
списки виборців виконуються негайно.

Відповідно до ч.7 ст. 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України»  виборчий процес завершується через п'ятнадцять днів після офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів депутатів.